Jest preparatem amerykańskim i pochodzi z Brazylii z rejonu Amazonii, Argentyny i Peru. Jest to potężne drzewo, kwitnące intensywnie na różowo. W ziołolecznictwie od czasów Inków jest wykorzystywana kora wewnętrzna. Została ona przebadana przez biologów amerykańskich. Źródła amerykańskie podają, że zawiera około 30 substancji chemicznych, witamin, mikroelementów oraz pierwiastków śladowych. Zawiera najwięcej kobaltu, krzemu, cynku, żelaza, wapnia, jodu i strontu. Stwierdzono także, że Lapachol – aktywny składnik zioła Pau D’Arco – działa przeciwko różnym formom nowotworowym.
Pau D’Arco ma działanie grzybobójcze, hamujące rozwój guzów i nowotworów. W swojej praktyce od 8 lat stosuję korę Pau D’Arco w wiórach, kapsułkach i wyciągach. Zawsze zalecam Pau D’Arco jako dodatek do ziół immunologicznych usprawniających układ obronny organizmu. Przy dłuższym zażywaniu należy ten preparat dostosować do odpowiedniej diety, ze względu na to, że zawiera dużo żelaza i cynku. Pierwiastki te wchodzą w reakcje z wapniem. Może nastąpić wytrącenie wapnia z układu kostnego i wtedy przy chorobie nowotworowej może pojawić się przerzut ze źródła pierwotnego do układu kostnego.
W mojej praktyce zielarskiej widziałem osoby chore na nowotwory, które zastosowały bez konsultacji modny preparat Pau D’Arco, a wtedy następował przerzut i było już za późno na ratunek.
Długoletnia praktyka w tej dziedzinie wykazała, że jest to bardzo dobry preparat, ale należy go stosować z odpowiednio dobraną dietą oraz ziołami regulującymi gospodarkę wapniową.
Nie zalecam jednak tego preparatu przy guzach mózgu, raku kości, reumatyzmie i schorzeniach układu kostnego.